Trophy Winners Summer Show 2018

Holly Hill Challenge Cup Awarded to Dave Flintan 

Donated by Mrs J R Owen

for the exhibitor gaining the most points in classes 101 - 125 

(vegetables)

Divall Cup Awarded to winners         Ms Julie Burt and Mrs Jane Hopkins

Donated in memory of the Misses Divall to the exhibitor gaining the most points in Classes 132 - 134 (Roses)

 

 

White Plat Trophy Awarded to        Mrs Mandy Chadder

Donated by Mrs J Biggs to the exhibitor gaining the most points in classes 141 - 142 (Sweet Peas)

 

 

Windyridge Cup Awarded to          Mrs Tamsin Timpson

Donated by Miss G R Guggenheim and awarded to the exhibitor gaining the most points in classes 144 - 146 (Pansies and Antirrhinums & Carnations)

 

 

Pembroke Cup Awarded to             Mr Glenn Mackie

Donated by Mr B R Softley to the exhibitor gaining the most points in classes 147 - 148 (Dahlias)

Coval Bowl Awarded to                 Mr Paul Gilks 

Donated by Mrs K P Strohmenger for the best collection of vegetables    (class 128)

Forest Cottage Cup Awarded to         Mr Dave Flintan

Donated by the Misses I & N Young to  the exhibitor gaining the most points in classes 131 - 154

 

 

Hilton Challenge Cup Awarded to         Mrs Pam Waghorn

For the exhibitor gaining the most points in classes 201 - 220 (Novice)

 

 

RHS Bronze Medal Awarded to           Mr Graham Scott

for the best exhibit in section One

 

 

RHS Bronze Medal Awarded to           Miss Fiona Watkins

For the best exhibit in secton Two (Novice)

RHS Branksian Medal Awarded to        Mrs Tamsin Timpson

For the winner of the largest points total across all the horticultural classes in the show.

 

 

Lamberts Trophy Awarded to          Mr Zeb Kisbee

Donated by Mrs D. Langford to the exhibitor gaining most points in the cookery classes (311 - 317)

Shepherds Gate Cup Awarded to         Mrs Tamsin Timpson

Donated by Miss E M Sturdy fo the exhibitor gaining most points in the produce classes (301 - 309)

 

 

Coronation Cup Awarded to               Mrs Linda Pearman

for the best exhibit in the craft classes (318 - 326)

 

 

Lady Hildyard Bowl Awarded to        Miss Lilly Arnott

for the exhibitor gaining the most points in the Floral Art classes               (327 - 330)

W.I. Challenge Cup awarded to          Coleman's Hatch W.I.

Donated by Coleman's Hatch W.I. in 1986 this cup is awarded to any local group or club winning the group competition class 337.

 

 

The Edgemount Cup awarded to      Miss Fiona Watkins

Donated by Mr and Mrs  L Waghorn to the exhibitor gaining the most points in the Photography classes (331 - 335)

 

 

The Claypits Cup awarded to          Mrs P Waghorn and                      Mrs Julia Miller (seen here)             

Donated my Mrs C Colbran in 1949 for the exhibitor gaining the most points in section 3, Produce,Cookery,Handicrafts, Floral arrangement and Photography clsses (301 - 335)

 

Coleman's Hatch Challenge Bowl awarded to Miss Lylly Arnott

For the Best Horticultural Exhibit in the show.

 

 

Olive Markham Cup awarded to           Ms Beverley Jones

Donated by the daughters of Olive to the Winner of "A Photograph taken on Ashdown Forest"

 

The Patrick Ide Goblet awarded to      The White Elephant Stall                 

Donated by Mr Patrick Ide OBE

For the

"most outstanding stall on the field".

The Tug of War Shield was received by Camilla Charters on behalf of Team Charterfest 

 

The Challenge Shield was kindly donated by Sonia Birt from Hospice in the Weald. The Tug of War event is sponsored by Larkins Brewery who also donate a keg of ale, supplying a pint of beer for each entrant with the remainder of the keg going to the lucky winners.